Logo BIP
Herb
Biuletyn Informacji Publicznej
Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Szczytnie

Wyszukiwanie zaawansowane

DODATEK ELEKTRYCZNY 2022 r.

DODATEK ELEKTRYCZNY 2022 r.

Ustawą o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców energii elektrycznej w 2023 roku wprowadzono dodatek elektryczny, jako narzędzie stanowiące wsparcie dla gospodarstw domowych w przypadku, gdy główne źródło ogrzewania gospodarstwa domowego jest zasilane energią elektryczną.

Warunkiem otrzymania dodatku elektrycznego będzie uzyskanie wpisu lub zgłoszenie źródła ogrzewania do Centralizacji Ewidencji Emisyjności Budynków. Dodatek elektryczny będzie, więc przysługiwał na piec akumulacyjny, bojler elektryczny, pompę ciepła, grzejniki elektryczne, czy ogrzewanie podłogowe elektryczne.

 

Wysokość dodatku elektrycznego:

Wysokość dodatku elektrycznego jest uzależniona od ilości zużycia energii elektrycznej przez gospodarstwo domowe, które korzysta z ogrzewania elektrycznego lub pomp ciepła.

Wysokość dodatku elektrycznego została podzielona na dwa progi ze względu na zużycie prądu wynosi:

  1. 1000 zł – w przypadku zużycia prądu na poziomie do 5000 kWh,
  2. 1500 zł – w przypadku, gdy zużycie energii elektrycznej w gospodarstwie domowym w tym samym miejscu zamieszkania wyniosło w 2021 roku więcej niż 5000 kWh.

 Aby uzyskać dodatek elektryczny w podwyższonej kwocie, do wniosku należy dołączyć rozliczenie roczne z przedsiębiorstwem energetycznym potwierdzającym zużycie energii elektrycznej w 2021 roku przekraczające 5000 kWh.

 

Dodatek elektryczny – wniosek

Wniosek o wypłatę dodatku elektrycznego można składać osobiście w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej w Szczytnie od poniedziałku do piątku w godzinach 7.30 – 15.30.

W przypadku złożenia wniosku o wypłatę dodatku elektrycznego przez Internet należy go potwierdzić kwalifikowanym podpisem elektronicznym, podpisem zaufanym albo podpisem osobistym.

 

Obowiązuje zasada – jeden dodatek elektryczny będzie przyznawany na jeden adres zamieszkania.

W przypadku, gdy wniosek o wypłatę dodatku elektrycznego złożono dla więcej niż jednego gospodarstwa domowego mających ten sam adres miejsca zamieszkania, to dodatek ten jest wypłacany wnioskodawcy, który złożył wniosek, jako pierwszy. Pozostałe wnioski pozostawia się bez rozpoznania.

 

Terminy

Wniosek o wypłatę dodatku elektrycznego składa się w terminie od 1 grudnia 2022 r. do 1 lutego 2023 r.

Wnioski o wypłatę dodatku elektrycznego złożone po 1 lutego 2023 r. pozostawia się bez rozpoznania.

 

Dodatek elektryczny a wywiad środowiskowy

Jeżeli podczas weryfikacji wniosku o wypłatę dodatku elektrycznego wystąpią wątpliwości  dotyczące gospodarstwa domowego wnioskodawcy, upoważniony pracownik może przeprowadzić wywiad środowiskowy, który ma na celu ustalenie faktycznego stanu.

 

Kiedy nie przysługuje dodatek elektryczny

Właściciele domów, którzy zainwestowali w fotowoltaikę nie dostaną dodatku elektrycznego. Nawet, jeśli mają też pompę ciepła.  W ustawie określono, że jeśli gospodarstwo domowe zamieszkuje pod adresem zamieszkania, w którym jest wykorzystywana energia elektryczna pochodząca z mikroinstalacji (panele fotowoltaiczne) dodatek elektryczny nie przysługuje.

W Ustawie czytamy: „W przypadku, gdy gospodarstwo domowe zamieszkuje pod adresem zamieszkania, w którym jest wykorzystywana energia elektryczna pochodząca z mikroinstalacji, w rozumieniu art. 2 pkt 19 ustawy z dnia 20 lutego 2015 r. o odnawialnych źródłach energii, która jest rozliczana zgodnie z zasadami określonymi w art. 4 tej ustawy, dodatek elektryczny nie przysługuje.”

Dodatek elektryczny nie przysługuje również gospodarstwom domowym, objętym pozytywnie rozpatrzonym wnioskiem o wypłatę dodatku węglowego lub dodatku do innych źródeł ciepła.


Załączniki do pobrania

Plik Nazwa Data dodania Pobrań
obowiązek informacyjny RODO elektryczny (DOC, 19.00Kb) 2022-11-30 15:14:30 8
wniosek dodatek elektryczny (PDF, 566.07Kb) 2022-11-30 15:14:45 6
Plik Nazwa Data dodania Pobrań

Metadane - wyciąg z rejestru zmian

Osoba odpowiadająca za treść informacji

ADMINISTRATOR MOPS

Data wytworzenia:
30 lis 2022

Osoba dodająca informacje

ADMINISTRATOR MOPS

Data publikacji:
30 lis 2022, godz. 15:13

Osoba aktualizująca informacje

ADMINISTRATOR MOPS

Data aktualizacji:
30 lis 2022, godz. 15:14